Вирощуємо кристали

admin

Учні, яким цікава хімія та природничі науки, стали учасниками вже традиційного конкурсу „Кристали” імені Євгена Гладишевського. Він відбувається вже 13 років поспіль. Розпочати креативити й експериментувати з реагентами тут можуть учні від 6 до 12 років, які мріють про майбутнє в науці. 28 закарпатських школярів подали заявку і згодом отримали назву речовини та трохи інструкцій для вирощування кристалів вдома під наглядом дорослих. До речі ‑ це спільний проєкт Малої академії наук України та Львівського національного університету імені Івана Франка. А заснував його Євген Гладишевський, доктор хімічних наук і відомий кристалохімік, щоб закохувати дітей у науку!

„Ми пишаємося кожним нашим учасником, адже всі вони, а також їхні батьки та вчителі демонструють своє зацікавлення Наукою, прагнення та готовність пізнавати нове і творити основу для майбутнього інтелектуального поступу Української Держави”, – надихаючі слова проректора з наукової роботи Львівського національного університету, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського. Також науковець наголосив на тому, що „усі учасники, які пройдуть процес вирощування кристалу до кінця, зможуть не лише претендувати на перемогу та цінні призи, а й будуть переможцями у найважливішому життєвому змаганні науковців – прагненні пізнавати закони природи”.

Шість учнів надіслали для оцінювання кристали в Закарпатський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді і вони вже помандрували на оцінку у Львів. І вже скоро журі конкурсу визначить переможців у номінаціях: „Найбільший кристал”, „Найякісніший кристал”, „Найоригінальніший кристал” та „Віртуальний кристал”.

Пишаємося нашими юними дослідниками, які в цей не простий час змогли створити свою мікролабораторію і майже два місяці вирощували кристали з речовини, яка широко використовується у фармацевтичній, косметичній, харчовій, текстильній промисловості та має назву алюмокалієві галуни (алюміній калій сульфат додекагідрат – кристалогідрат подвійної солі).

Іванка Улинець та Софійка Глеба, учениці 7 класу Білківської ЗЗСО І-ІІІ ст, вихованки гуртка „Юний хімік” ЗОЦНТТУМ (керівник гуртка ‑ Ольга Мондяк). Софійка Хобаль та Адель Бібіка, учениці 3 класу Виноградівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 2 Виноградівської районної ради. Дівчаткам вирощувати кристали допомагали батьки ‑ Владислава Хобаль та Аннамарія Бібіка. Боглан Унгурян, учень 4 класу Мукачівського ліцею № 6 (науковий керівник ‑ Ольга Унгурян). Софійка Ливрінц, учениця 8 класу Буштинського ліцею, (науковий керівник Юрій Сасин).

Мета конкурсу – популяризувати знання з хімії, підтримувати обдарованих дітей, залучати учнів до науково-дослідницької діяльності.Таке проєктне навчання сподобалося усім учасникам, а це є яскравим підтвердженням того, що сучасна учнівська молодь цікавиться наукою.