2 грудня ц.р. в м. Ужгороді на базі Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді був проведений обласний семінар керівників районних (міських) філій Закарпатського територіального відділення Малої академії наук України „Удосконалення діяльності Закарпатського територіального відділення МАН України в контексті сучасних освітніх реформ”.
Мета семінару – узагальнити досвід роботи педагогів з використанням прийомів і методів формування дослідницьких умінь та навичок учнів, ознайомлення з інноваційними підходами в організації науково-дослідницької діяльності.
Завдання семінару:
– забезпечення єдності підходів під час організації навчально-виховного та науково-дослідницького видів діяльності з урахуванням викликів сьогодення;
– активний обмін досвідом з організації дослідницької діяльності учнівської молоді;
– ознайомлення педагогів з використанням інноваційних технологій при організації науково-дослідницької діяльності учнів та проведенні ІІ (обласного) етапу конкурсу-захисту;
– апробація та впровадження новітніх технологій при проведенні І етапу конкурсу-захисту;
– аналіз роботи Закарпатського територіального відділення МАН за 2015/2016 навчальний рік;
– підготовка до проведення І та ІІ етапів Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН у 2017 р.
У семінарі прийняли участь керівники та педагогічні організатори 16 філій Закарпатського територіального відділення МАН і працівники Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді.
Під час відкриття семінару з вітальним словом до присутніх звернувся Корсак Валерій Валерійович, директор Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді який презентував учасникам семінару систему роботи закладу з талановитою учнівською молоддю, розповів про проблеми та досягнення. У своєму виступі він виразив упевненість, що фаховий рівень, знання, досвід учасників семінару дадуть можливість виробити пропозиції та рекомендації, які сприятимуть підвищенню ефективності подальшого розвитку системи роботи Малої академії наук Закарпаття. „Сьогоднішній семінар – це можливість не тільки зібратись разом, обмінятися досвідом, новими напрацюваннями, досягненнями, а й обговорити назрілі питання щодо організації роботи з обдарованими учнями – членами Малої академії наук”, – зазначив Валерій Валерійович.
Перед учасниками семінару виступила Стойка Марія Петрівна, викладач коледжу культури і мистецтв, керівник гуртків ЗОЦНТТУМ, яка поділилася з присутніми педагогами досвідом організації успішної науково-дослідницької діяльності учнів у відділенні філософії та суспільствознавства.
Одним із складних питань, які стоять перед учнями-членами МАН є вибір тематики та предмету дослідження своїх робіт. Як подолати ці труднощі розповіла у своєму виступі Шовак Оксана Іванівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри англійської філології ДВНЗ „Ужгородський національний університет”, член журі ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту.
Велике зацікавлення та активність учасників семінару викликала доповідь методиста напрямку інформатики ЗОЦНТТУМ Шикули Мирона Михайловича. Він розповів про застосування інноваційних хмарних технологій під час проведення ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту. Мирон Михайлович відзначив позитивні результати використання новітніх технологій для реєстрації учасників конкурсу-захисту 2016, що дало можливість оперативної обробки та публікації результатів, а також, разом з учасниками семінару, обговорив необхідність використання хмарних технологій при підготовці та проведенні І етапу конкурсу-захисту.
Важливим етапом конкурсу-захисту є усний захист учнями своїх наукових проектів. Деякі поради щодо підготовки презентацій та усних виступів надала в своїй доповіді завідувач відділу організаційно-масової роботи ЗОЦНТТУМ Леник Андріанна Йосипівна.
Про Всеукраїнський інтерактивний конкурс „МАН-Юніор”, його структуру та правила проведення розповіла методист ЗОЦНТТУМ Лібак Оксана Андріївна, яка нещодавно взяла участь у Всеукраїнському семінарі координаторів конкурсу „МАН-Юніор”. Оксана Андріївна наголосила на важливості залучення школярів молодшого віку до наукових досліджень. Це є суттєвою підготовкою до серйозної науково-дослідницької діяльності.
З нововведенями у правилах прийому до вищих навчальних закладів ознайомив учасників семінару член приймальної комісії ДВНЗ „Ужгородський національний університет”, кандидат фізико-математичних наук, доцент УжНУ, постійний член журі ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту у відділенні комп’ютерних наук Горват Петро Петрович.
Лукач Магдалина Юріївна, завідувач відділу МАН Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді у своєму виступі підвела підсумки діяльності Закарпатського територіального відділення МАН у 2015 – 2016 н.р. та детально проаналізувала сучасний стан та перспективи науково-дослідницької діяльності у системі Малої академії наук, визначила пріоритетні напрями співпраці у сфері розвитку, підтримки та навчання обдарованої молоді в області.
Семінар було завершено засіданням круглого столу, де обговорювались нагальні питання організації дослідницької діяльності учнів та координації роботи з обдарованими дітьми у філіях Закарпатського територіального відділення Малої академії наук України.
Учасники семінару зауважили високий організаційний та науково-методичний рівень підготовки і проведення заходу, значний рівень результативності роботи Закарпатського територіального відділення МАН, а також надали рекомендації щодо продовження практики проведення семінарів. Такі зібрання сприяють згуртуванню зусиль у обговоренні актуальних питань науково-долідницької роботи з учнями-членами МАН і є дієвим діалогом для втілення нових, цікавих ідей та оптимізації спільної роботи.