Для учнів загальноосвітніх закладів Виноградівського та Воловецького районів, які відпочивають у Воловецькій філії Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді ,,Арніка” в рамках заходів до 78-ї річниці проголошення Карпатської України та 100-річчя подій Української революції 1917–1921 років було проведено тематичну лекцію з переглядом документального фільму „Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919–1939”

16 березня 2017 року відділом організаційно-масової роботи Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді (завідувач відділу Леник Андріанна Йосипівна) були підготовлені матеріали щодо відзначення цих подій.

Андріанна Йосипівна надала дітям інформацію про роль проголошення 15 березня 1939 року незалежності Карпатської України у боротьбі за власну державність. Актуальність даної теми очевидна, оскільки не так давно на крихітній частині розділеної тоді між різними державними утвореннями української землі, здійснилася заповітна мрія українців – створення своєї держави.

Увага учнів була зосереджена на ключових пам’ятних подіях:

  1. Українці на Закарпатті були першими у міжвоєнній Європі народом, що не змирився з анексією, а зі зброєю в руках став на захист своєї свободи від агресії сусідніх держав.
  2. Безпосередньо перед початком та впродовж всієї Другої світової війни українські землі перебували в епіцентрі подій. За відсутності власної держави українці часто були змушені воювати за чужі інтереси. Тому Друга світова війна стала однією з найбільших трагедій в Україні у ХХ столітті. Лише в структурах українського визвольного руху, зокрема, у Карпатській січі та Українській повстанській армії, вони мали можливість боротися за незалежність.
  3. Карпатська Україна – важливий етап розвитку українського визвольного руху, приклад прагнення українців до розбудови власної державності навіть у несприятливих зовнішньополітичних умовах.

Також діти мали нагоду подивитись документальний фільм Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919–1939, поставлений режисером Тарасом Химичем.

У фільмі поєднано три сюжетні лінії – розповіді очевидців, маловідомі документи, майстерно відзняті краєвиди та художні сцени. У звуковій палітрі кінострічки гармонійно переплетені авторська та етнічна музика.

Стрічка є новою спробою усвідомлення історичної ролі Закарпаття для України та Центрально-Східної Європи. Це епічна розповідь про історію розвитку й становлення цього мальовничого куточку України. Адже багатонаціональний край в минулому неодноразово ставав причиною воєн і геополітичних конфліктів.

Зйомки проводилась у тих самих географічних місцях, про які йдеться в історичних хроніках та розповідях – Ужгороді, Львові, Хусті, Берегові, Колочаві, Великому Бичкові, Ясіні, на карпатських перевалах. Незвичний формат фільму – це новий досвід для українського документального кіно, який творці нарекли „епічним документальним кіно”.

Діти з великою зацікавленістю дивились на малознайомі їм події. Важливим для них було почути спогади очевидців й учасників подій міжвоєнного періоду на Закарпатті. Загалом до фільму було опитано понад 20 людей. Зокрема, у фільмі використано уривки спогадів з інтерв’ю Степана Стойки, Євгена Гладишевського, Юрія Сливки, Василя Белея, Богдана Пришлякевича, Анастасії Халахан та інших. Деякі з очевидців вже померли (Михайло Петричко та Панько Попович).

Також учні побачили культурне життя, елементи одягу та побуту русинів-українців Закарпаття, реконструйовані костюми січовиків Карпатської Січі, однострої пластунів, майстерно відзняті гірські пейзажі. Такі деталі зробили фільм колоритним та ознайомили учнів з культурними особливостями місцевості та людей, що жили у 1919–1939 роках.

IMG_0811 [1600x1200] IMG_0807 [1600x1200] IMG_0806 [1600x1200] IMG_0800 [1600x1200] IMG_0814 [1600x1200]