Звіт про проведення заходів до Дня Соборності України

 

Відповідно до доручення Указу Президента України від 13 листопада 2014 року № 871/2014 Про День Соборності України”, на виконання розпорядження голови облдержадміністрації 15.01.2018 №12 „Про підготовку та відзначення в області Дня Соборності України та 72-ї річниці утворення Закарпатської області у складі України”, з метою зміцнення єдності народу навколо ідеї соборної української держави, виховання патріотизму та духовності українського народу у Закарпатському обласному центрі науково-технічної творчості учнівської молоді на гуртках було проведено тематичний урок Соборності Без Соборності немає Незалежності”.

Урок Соборності Без Соборності немає Незалежності” (далі – Урок) спрямований на подальшу консолідацію суспільства навколо ідеї єдності держави.

Навчально-методичні матеріали

по проведенню Уроку Соборності Без Соборності немає Незалежності

 

Мета, завдання та прогнозований результат Уроку

Урок проводиться з метою виховання належного відзначення важливої події у багатовіковій історії українського державотворення, виховання патріотизму та духовності як важливих життєвих цінностей.

Завдання Уроку:

– донести до дітей ідеї соборності, єдності та суверенності держави як головної умови розвитку незалежної України;

– звернути увагу на українські державотворчі традиції.

Прогнозований результат:

– поглиблення та закріплення знань дітей про події Української революції 1917 – 1921 років як важливого досвіду державотворення;

– сприяння формуванню та розвитку громадянської та національної свідомості дітей;

– виховання у підростаючого покоління патріотизму та гордості за героїчне минуле і сьогодення Українського народу.

 

Історична довідка

Акт злуки – урочисте проголошення Директорією акта про об’єднання Української народної республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) в єдину незалежну державу 22 січня 1919 року в Києві.

Внаслідок розвалу Австро-Угорщини на західноукраїнських землях листопада 1918 року постала нова держава – ЗУНР. Під тиском широких народних мас, що прагнули об’єднання з „Великою Україною”, в умовах розв’язаної поляками інтервенції Українська національна рада ЗУНР, її найвища законодавча влада, доручила своєму урядові – Державному секретаріату ЗУНР – вжити необхідних заходів для возз’єднання всіх українських земель в єдиній державі. 1 грудня 1918 року у Фастові було укладено „передвступний” договір між УНР і ЗУНР про наступну Злуку обох республік в одну велику державу.

3 січня 1919 року Українська національна рада ЗУНР у Станіславі (нині м. Івано-Франківськ) затвердила „передвступний” договір між ЗУНР і УНР і прийняла ухвалу про злуку.

22 січня 1919 року Директорія УНР з приводу визначної події видала Універсал, яким оповістила про утворення єдиної незалежної УНР. В урочистій обстановці у цей день в Києві на Софійському майдані було проголошено Акт злуки.

Акт злуки одностайно схвалено 23 січня 1919 року Трудовим конгресом України. Назву ЗУНР було замінено на „Західна область Української Народної Республіки” (ЗОУНР), якій забезпечувалася територіальна автономія.

Враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) Української держави Указом Президента України 22 січня установлено як День Соборності та Свободи України.

 

Хід Уроку

На початку Уроку слід наголосити дітям, що День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель. А поразки Української Народної Республіки нагадують сьогоднішньому українському суспільству про його роль у формуванні якісної і вольової політичної еліти, здатної гідно відповідати на геополітичні виклики, які стоять перед сучасною Україною.

Під час проведення Уроку пропонується розповісти дітям про видатних діячів Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки та актуальні проблеми сучасної історії України, пов’язані з питаннями єдності української нації.

На Уроці дітям необхідно говорити про те, що ми повинні зробити, щоб не повторити власні помилки початку XX століття, потрібно усвідомити, що ризик втрати державності сьогодні не менший ніж 100 років тому. Тим більше, схожості подій не можна не помітити. Немає сьогодні більш повчального уроку для нинішніх політиків, ніж коротка історія Української держави на початку минулого століття. Ми зобов’язані пам’ятати, що відразу після проголошення Україною незалежності в 1917 році, на Донбасі та Слобожанщині стали з’являтися озброєні емісари, які проводили установчі з’їзди і формували протидержавні утворення зі столицею в Харкові.

Особливо примітно, що і тоді, на початку ХХ століття, Радянська Росія намагалася переконати світ, що в Україні йде громадянська війна. Зайнявши схід України, Червона армія перейшла в активний наступ. Січень щедрий на події історії нашої столиці. У ці самі дні в січні 1918 року Червона Армія 4 дні поспіль безперервно розстрілювала центр Києва з артилерійської зброї.

Чи могли керівники України тоді розуміти, що, в разі їх поразки, боротьба за незалежність продовжиться все XX століття і перейде у XXI? А хтось з нас міг повірити, що в січні 2015 року „Гради” з Росії знову будуть стріляти по наших містах?

Нам пора усвідомити, що День Соборності – це не просто привід відзначати чергову дату. У нашій історії є як приклади, так і помилки, які ми сьогодні повинні уважно вивчати. У дітей не має бути сумнівів, що Україна стане незалежною і неподільною, але від нас усіх сьогодні залежить, коли це станеться і яка ціна буде заплачена.

Обов’язково треба дати дітям усвідомити, що незалежно від регіону їхнього походження, належності до церкви або яким-небудь політичним проектам минулого ми всі повинні стати частиною української політичної нації. Діти повинні зрозуміти, що у нас є своя державність, свої національні інтереси і своя дивовижна, але трагічна історія.

 

Для закріплення отриманих знань пропонується проведення вікторини або брейн-рингу.

 

Запитання вікторини (брейн-рингу)

  1. Де відбулось перше офіційне відзначення Дня Соборності на державному рівні? (м. Хуст)
  2. Яка держава утворилась на західноукраїнських землях 1 листопада 1918 року? (Західноукраїнська Народна Республіка)
  3. Який документ був одностайно схвалений Трудовим конгресом України 23 січня 1919 року?(Акт злуки)
  4. Який документ оповістив про утворення єдиної незалежної Української народної республіки? (Універсал)
  5. Система всіх нормативно-правових актів певної держави. (Законодавство)
  6. Основний Закон держави. (Конституція)
  7. Спосіб прийняття законів або важливих рішень загального державного або місцевого значення шляхом голосування. (Референдум)