Закарпатське літо юних манівців

admin

Всеукраїнські літні школи МАНУ з мистецтвознавства та філологічна пройшли на Закарпатті 3 – 9 липня 2019 року. Вони працювали на базі Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді, структурним підрозділом якого є Закарпатське територіальне відділення Малої академії наук України.

Відкриття шкіл відбулося у конференц-залі обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді (далі ЗОЦНТТУМ). З коротким вітальним словом до їхніх учасників звернулися Тетяна Пещеріна, заступник директора НЦ „МАНУ” та Магдалина Лукач, завідувач науково-дослідницького відділу ЗОЦНТТУМ. А з програмами шкіл учасників познайомила Наталія Чепурко, координатор проекту, завідувач лабораторії суспільних та гуманітарних наук НВЦ НЦ„МАНУ”.

Після короткого відкриття відразу почалася робота шкіл. Цього року в програмі школи мистецтвознавства було зроблено акцент на вивчення сучасного мистецтва, а саме поп-арту. Лекцію про виникнення поп-арту як мистецтва та яскравих його представників прочитала учасникам викладач Закарпатської академії мистецтв, кандидат мистецтвознавства Оксана Гаврош.

А після лекції почалися практичні заняття в підгрупах. В одній з них учні самі створювали картини в стилі поп-арту під керівництвом керівника гуртків ЗОЦНТТУМ, члена Національної спілки художників України, Людмили Літун. В іншій вчилися  ліпити декоративні панно із глини – мандали. У процесі роботи керівник гуртка кераміки ЗОЦНТТУМ Ольга Ладижець розповідала учням про сакральну слов’янську символіку, зокрема мандалау – геометричний символ складної структури, що інтерпретується як модель Всесвіту. Учасники спочатку робили ескіз на папері, а потім втілювали його у глині.

 Заняття у філологічній школі проводила Вікторія Валеріївна Чобаня, вчитель української мови та літератури загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 12 Ужгородської міської ради. Першого дня школярі шліфували свої знання та дізнавалися нове за темою „Фонетика, орфоепія”.

Наступного дня на них чекала цікава пізнавальна екскурсія до музею першого та найяскравішого представника поп-арту Енді Воргола у містечко Меджилабірці.

Всі наступні дні шкіл були такими ж цікавими та насиченими. Лекції викладача Закарпатської академії мистецтв Романа Пилипа „Традиційний народний костюм та вишивка українців Закарпаття” з наочними ілюстраціями вишивки та „Історія розвитку витинанки в Україні” збагатили учасників знаннями про традиційний місцевий одяг  Закарпаття та мистецтво витинанки, яке здавна поширено на Закарпатті.

Про мініатюрні скульптури Михайла Колодки, які стали туристичною родзинкою Ужгорода, розповіла в своїй лекції завідувач кафедри живопису Закарпатської академії мистецтв, кандидат педагогічних наук Аліна Волощук. А з самими скульптурами учні знайомилися під час прогулянок по місту.

Крім лекцій учасникам пропонували різні практичні заняття та майстер-класи, а саме: під керівництвом Романа Пилипа вчилися традиційному китайському живопису, створювали рапортні композиції з Людмилою Літун, ліпили з глини вироби з народною символікою з Ольгою Ладижець.  Цікавим було заняття з оригамі, яке провела Оксана Лібак, керівник гуртка ЗОЦНТТУМ, член Спілки дизайнерів України. Вона ознайомила дітей з азами японського мистецтва оригамі, запропонувала їм традиційні японські косудами та іграшки.

Велике захоплення в учасників викликав майстер-клас з виготовлення витинанки. Під керівництвом мистецтвознавця Романа Пилипа діти всі разом вирізали велику витинанку „Літо”, яку представили на завершальній виставці.

Весело та цікаво проходили практичні заняття з хореографії та розучування закарпатських пісень, які проводила Оксана Ільченко, керівник методичного центру районного будинку культури Ужгородської райдержадміністрації та у філологічній школі. Разом з учителем української мови Вікторією Чобанею юні мовознавці досліджували тонкощі мови за розділами „Морфологія”, „Орфографія”, „Фразеологія”, практично розбирали  лексичні помилки, синтаксис простого речення та інші мовознавчі питання.

А відтак і зустріч з відомим закарпатським письменником, драматургом, журналістом Олександром Гаврошем. Письменник ознайомив школярів зі своєю творчістю, презентував їм свої твори.

Крім лекційних та практичних занять організатори запропонували учасникам насичену екскурсійну програму. Шедеврами образотворчого мистецтва юні митці та філологи насолоджувалися в художньому обласному музеї імені Йосипа Бокшая, який зберігає твори живопису. графіки та декоративно-ужиткового мистецтва – взірців культури різних епох і національних шкіл.

Не менш пізнавальним був похід до Закарпатського краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького. Учні оглянули старовинну фортецю, пройшлися залами палацу де почули розповідь про історію Закарпаття і оглянули експозицію. Тут же на Замковій горі, знаходиться музей народної архітектури та побуту під відкритим небом. Учасники літніх шкіл прослухали змістовну екскурсію, пройшлися історичним закарпатським селом, а потім влаштували справжню фотосесію в національних костюмах своїх регіонів, які привезли з собою. Того ж дня юні манівці взяли участь в етно-фольклорному фестивалі „KUPALA FEST” у готельно-туристичному комплексі „Воєводино”, де також влаштували арт-пікнік та фотосесію.

На завершення роботи шкіл відбулися урочисте закриття з врученням свідоцтв про навчання в школі, підсумкова виставка робіт, та творчий арт-вечір, під час якого учасники продемонстрували все чого навчилися в школах.