Про проведення заходів із вшанування річниці бойових дій при Дебальцево в ЗОЦННТУМ

admin

На виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 04.02.2021 №82 „Про вшанування річниці бойових дій при Дебальцеві”, з метою вшанування пам’яті борців за свободу і незалежність України, учасників героїчних боїв 15 – 18 лютого при Дебальцеві в Закарпатському обласному центрі науково-технічної творчості учнівської молоді проведено урок мужності, під час якого гуртківці дізналися про хід бойових дій на Донбасі у 2014 році, в результаті яких виникла тактична ситуація, що призвела до виникнення так званого Дебальцевського виступу та про історію виходу частин ЗСУ, серед яких була і славнозвісна Закарпатська 128 ОГШБ, яка за ці бої отримала назву „Залізна”, з оперативного оточення.

Для унаочнення розповіді використано документальні фільми телеканалу ICTV ,,Дебальцево” та ,,П’ятого каналу” ,,Висота 307,9”, де найбільше уславилися бійці 128-ї бригади.

Бій на висоті 307,9 метрів біля села Санжарівка був одним з найбільш кривавих та складних для бійців бригади – 25 січня підрозділи 128-ї бригади зазнали серйозних втрат, було багато поранених, але висоту біля Санжарівки вони утримали. Проте цю висоту довелося залишити. У лютому вони разом з іншими військовослужбовцями бригади та інших збройних формувань відступили з-під міста. При цьому, за деякими даними, бригада зазнала значних втрат. Зокрема, 5 бійців бригади потрапили у полон, 10 – загинули при виході із оточення, також було залишено всю несправну техніку.

18 лютого 2015 року указом Президента України командиру бригади полковнику Сергію Шапталі було присвоєно звання Герой України з врученням ордена ,,Золота Зірка”. Про це повідомив Президент України Петро Порошенко на брифінгу щодо виведення військ з оточення поблизу Дебальцевого.

23 березня 2015 року звання Герой України з врученням ордена ,,Золота Зірка” присвоєно командиру 15-го окремого гірсько-піхотного батальону бригади Василю Зубаничу.

І, хоча бої за Дебальцеве і закінчилися тактичним відступом угруповань ЗСУ, вони стали досить рідкісним прикладом в історії військового мистецтва, як за переважаючих сил ворога можна з відносно невеликими втратами вивести з оточення основні сили.

Заходи проведено з дотриманням вимог постанови КМУ від 09.12.2020 №1236 „Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.