Про проведення заходів з відзначення 82-ї річниці проголошення Карпатської України

admin

Відповідно до плану заходів  із підготовки та відзначення в області 82-ї річниці  з проголошення Карпатської України, на виконання розпорядження голови облдержадміністрації 03.03.2021 № 150  в рамках заходів до 82-ї річниці проголошення Карпатської України у Закарпатському обласному центрі науково-технічної творчості проведено тематичні лекції „Роль проголошення 15 березня 1939 року незалежності України у боротьбі за власну державність” та „Державотворча та політична діяльність Августина Волошина”, а також тематичні майстер-класи присвячені даній події (відео розміщені на сайті ЗОЦНТТУМ). Актуальність цієї теми очевидна, оскільки не так давно на крихітній частині розділеної тоді між різними державними утвореннями української землі, здійснилася заповітна мрія українців – створення своєї держави.

Виходячи з принципів історизму та історичної об’єктивності увага учнів була зосереджена на ключових питаннях:

1. Становище території Закарпаття у складі Чехословацької республіки напередодні згаданих подій.

2. Роль „великих” Європейських держав у подіях 1938-1939 рр. на Закарпатті, зокрема: а) використання національного руху українців Закарпаття німецькою розвідкою з метою підриву Чехословацької держави; б) роль європейських демократій – Англії та Франції – у процесі ліквідації Чехословацької незалежної держави (Мюнхенська угода з Німеччиною 1938 року); в) роль Німеччини та Італії у визначенні долі Закарпаття (Віденський арбітраж, за яким наш край включався до складу Угорщини), г) словацько-угорська війна 1939 р.

3. Українці на Закарпатті були першим у міжвоєнній Європі народом, що не змирився з анексією, а зі зброєю в руках став на захист своєї свободи від агресії сусідньої держави.

4. Державотворча та політична діяльність Героя України, Президента Карпатської України Августина Волошина.

5. Карпатська Україна – важливий етап розвитку українського визвольного руху, приклад прагнення українців до розбудови власної державності навіть у несприятливих зовнішньополітичних умовах.

Також дітям рекомендовано до перегляду документальний фільм Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919–1939, поставлений режисером Тарасом Химичем, де висвітлено події проголошення Карпатської України.

У фільмі поєднано три сюжетні лінії – розповіді очевидців, маловідомі документи, майстерно відзняті краєвиди та художні сцени. У звуковій палітрі кінострічки гармонійно переплетені авторська та етнічна музика.

Стрічка є новою спробою усвідомлення історичної ролі Закарпаття для України та Центрально-Східної Європи. Це епічна розповідь про історію розвитку й становлення цього мальовничого куточку України. Адже багатонаціональний край в минулому неодноразово ставав причиною воєн і геополітичних конфліктів.

Зйомки проводилась у тих самих географічних місцях, про які йдеться в історичних хроніках та розповідях – Ужгороді, Львові, Хусті, Берегово, Колочаві, Великому Бичкові, Ясіня, на карпатських перевалах. Незвичний формат фільму – це новий досвід для українського документального кіно, який творці нарекли „епічним документальним кіно”.

Загалом до фільму було опитано понад 20 людей. Зокрема, у фільмі використано уривки спогадів з інтерв’ю Степана Стойки, Євгена Гладишевського, Юрія Сливки, Василя Белея, Богдана Пришлякевича, Анастасії Халахан та інших. Деякі з очевидців вже померли.

У фільмі показано культурне життя, елементи одягу та побуту русинів-українців Закарпаття, реконструйовані костюми січовиків Карпатської Січі, однострої пластунів. Такі деталі роблять фільм колоритним та знайомлять глядача з культурними особливостями місцевості та людей, що жили у 1919–1939 роках. Навіть спеціально відзняті художні сцени, використані у фільмі, відтворені на основі історичних фактів.

Про „участь” добровольців ОУН у боротьбі з угорськими окупантами можна дізнатися з книги О. Гогуна „Между Гитлером и Сталиным. Украинские повстанцы” видавництва ,,Фоліо” 2018 рік.

У зв’язку з введенням обмежень „червоної” карантинної зони заходи проведено у режими „онлайн”.

Майстер-класи: