Згадуємо Володимира Зомбора

admin

У п’ятницю, 22 жовтня, у Закарпатському обласному центрі науково-технічної творчості учнівської молоді вшановували пам’ять Володимира Зомбора – фундатора, багаторічного директора Центру, Заслуженого працівника народної освіти України.

Тут, на будівлі одного з корпусів, з ініціативи і стараннями якого вона була зведена, було відкрито меморіальну дошку на його честь, ініціатором якої свого часу стали департамент освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської облдержадміністрації та давній друг знаного педагога, ректор Закарпатської академії мистецтв Іван Небесник.

Серед присутніх на урочистостях, а серед них були дружина Катерина та донька Катерина, багато хто працював з Володимиром Юрієвичем, товаришував, спільно вирішував якісь проблеми. Але підросло вже й молоде покоління. Тому коротко було озвучено основне з його біографії, наголосивши на професійних та життєвих здобутках.

Випускник фізфаку УжДУ, пропрацювавши якийсь час в одній з свалявських десятирічок, з 1992 по 2016 рік очолював Закарпатський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді. З призначенням на цю посаду він розгорнув активну діяльність у зміцненні навчально-матеріальної бази, створенні і поліпшенні умов для гурткових занять учнів, розширенні профільності гуртків. Під керівництвом В. Зомбора було побудовано новий корпус лабораторно-практичних занять і реконструйовані старі будівлі. Це дозволило обладнати сучасні кабінети гурткової роботи, майстерню обробки матеріалів, радіолабораторію, виставкову залу, авіамодельну лабораторію, актову залу, методкабінет, кабінет геометричного моделювання, керамічну майстерню. При ЗОЦНТТУМ у 1998 році було створено і Закарпатське територіальне відділення Малої академії наук України, що дозволило активізувати роботу з обдарованими учнями Закарпатської області. Завдяки цілеспрямованій роботі Володимира Юрійовича на Закарпатті з 1997 року запроваджено проведення традиційного Всеукраїнського колоквіуму школярів „Космос. Людина. Духовність”..

Не дивно, отож, що Закарпатський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді невдовзі став базою проведення багатьох всеукраїнських масових заходів з технічної творчості. Зокрема, з радіопеленгації, радіоконструювання, авіамоделізму та ракетомоделізму.

Для подальшого вдосконалення змісту і форм роботи з учнівською молоддю під керівництвом Володимира Юрійовича було впроваджено проведення науково-практичних конференцій з Ужгородським Державним університетом. Така перша конференція відбулася у 1996 році на тему: „Технічна творчість учнівської молоді: проблеми і перспективи розвитку” і була присвячена 50-річчю руху юних техніків Закарпаття. Керівник закладу налагодив також міжнародні зв’язки з питань розвитку технічної творчості з аналогічними установами Угорщини та Словаччини. Відтак гуртківці ЗОЦНТТУМ ставали неодноразовими призерами виставок та конкурсів, які проводилися в названих країнах з декоративно-ужиткового мистецтва.

Володимир Зомбор був досвідченим, ініціативним керівником. За досягнуті успіхи у позашкільній роботі він нагороджений знаками „Відмінник освіти України” та „Софія Русова”, у 1997 році Володимиру Юрійовичу було присвоєно почесне звання „Заслужений працівник народної освіти України”. Ще через п’ять років за багаторічну творчу працю, особистий внесок у справу навчання і виховання учнівської молоді, залучення її до науково-дослідницької, конструкторської і раціоналізаторської технічної творчості Кабінетом Міністрів України його нагородили Почесною грамотою, а у 2015 році за сумлінну та бездоганну працю, плідну педагогічну діяльність та досягнуті успіхи у справі навчання і виховання підростаючого покоління – нагрудним знаком „Василь Сухомлинський”. Не забули про відомого педагога навіть після його несподіваної смерті – у 2016 році, удостоївши обласної педагогічної премії імені Августина Волошина.

Право відкрити меморіальну дошку було надано заступнику голови Закарпатської облдержадміністрації Ігорю Шинкарюку, заступнику Ужгородського міського голови Артему Погорєлову, начальнику управління виконавчого апарату Закарпатської обласної ради, депутатові обласної ради Андріані Сушко та ректору Закарпатської академії мистецтв Івану Небеснику, після чого було покладено квіти до її підніжжя.

У своїх виступах після відкриття пам’ятної дошки заступник голови Закарпатської облдержадміністрації Ігор Шинкарюк, начальник управління виконавчого апарату Закарпатської обласної ради, депутат обласної ради Андріана Сушко, ректор Закарпатської академії мистецтв Іван Небесник,  директор департаменту освіти і науки, молоді та спорту облдержадміністрації Мар’яна Марусинець наголосили на ролі Володимира Зомбора, яку він відіграв у розвитку позашкілля на Закарпатті. А завідувач кафедри теоретичної фізики, заступник декана фізичного факультету ДВНЗ ”УжНУ” Мирослав Карбованець, друзі та соратники Володимира Зомбора Василь Чурей та Павло Чучка згадали ще й цікаві факти з його біографії.

Завершив же урочистості теперішній директор Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості Валерій Корсак, який щиро подякував ініціаторам відкриття пам’ятної дошки Володимиру Зомбору, та всім, хто прийшов вшанувати його пам’ять. Зауваживши, що життєвий шлях великого педагога ще довгі роки слугуватиме прикладом для всіх нас та підростаючого покоління.