Про відзначення в області Дня Соборності України та 76-ї річниці утворення Закарпатської області у складі України

admin

Відповідно до Плану заходів з підготовки та відзначення в області Дня Соборності України та 76-ї річниці утворення Закарпатської області у складі України, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 18.01.2022 № 4 та листа департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 19.01.2021 № 01-15/190 „Про відзначення Дня Соборності України та Дня пам’яті Героїв Крут”, з метою зміцнення єдності народу навколо ідеї соборної української держави, виховання патріотизму та духовності українського народу у Закарпатському обласному центрі науково-технічної творчості учнівської молоді у гуртках було проведено тематичний урок Соборності „Без Соборності немає Незалежності” та майстер-класи патріотичного спрямування.

Урок Соборності „Без Соборності немає Незалежності” (далі – Урок) спрямований на подальшу консолідацію суспільства навколо ідеї єдності держави.

 Навчально-методичні матеріали

по проведенню Уроку Соборності Без Соборності немає Незалежності

Мета, завдання та прогнозований результат Уроку

Урок проводиться з метою виховання належного відзначення важливої події у багатовіковій історії українського державотворення, виховання патріотизму та духовності як важливих життєвих цінностей.

Завдання Уроку:

– донести до дітей ідеї соборності, єдності та суверенності держави як головної умови розвитку незалежної України;

– звернути увагу на українські державотворчі традиції.

Прогнозований результат:

– поглиблення та закріплення знань дітей про події Української революції 1917 – 1921 років як важливого досвіду державотворення;

– сприяння формуванню та розвитку громадянської та національної свідомості дітей;

– виховання у підростаючого покоління патріотизму та гордості за героїчне минуле і сьогодення Українського народу.

Історична довідка

Акт злуки – урочисте проголошення Директорією акта про об’єднання Української народної республіки (УНР) іЗахідноукраїнської Народної Республіки(ЗУНР) в єдину незалежну державу 22 січня 1919 року в Києві.

Внаслідок  розвалу Австро-Угорщини на західноукраїнських землях в листопаді 1918 року постала нова держава – ЗУНР. Під тиском широких народних мас, що прагнули об’єднання з „Великою Україною”, в умовах розв’язаної поляками інтервенції Українська національна рада ЗУНР, її найвища законодавча влада, доручила своєму урядові – Державному секретаріату ЗУНР – вжити необхідних заходів для возз’єднання всіх українських земель в єдиній державі. 1 грудня 1918 року у Фастові було укладено „передвступний” договір між УНР і ЗУНР про наступну Злуку обох республік в одну велику державу.

3 січня 1919 року Українська національна рада ЗУНР у Станіславі (нині м. Івано-Франківськ) затвердила „передвступний” договір між ЗУНР і УНР і прийняла ухвалу про злуку.

22 січня 1919 року Директорія УНР з приводу визначної події видала Універсал, яким оповістила про утворення єдиної незалежної УНР. В урочистій обстановці в цей день в Києві на Софійському майдані було проголошено Акт злуки.

Акт злуки одностайно схвалено 23 січня 1919 року Трудовим конгресом України. Назву ЗУНР було замінено на „Західна область Української Народної Республіки” (ЗОУНР), якій забезпечувалася територіальна автономія.

Враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) Української держави Указом Президента України від 21 січня 1999 року № 42/99 22 січня установлено як День Соборності та СвободиУкраїни.

Хід Уроку

На початку Уроку слід наголосити дітям, що День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель. А поразка Української Народної Республіки нагадує сьогоднішньому українському суспільству про його роль у формуванні якісної і вольової політичної еліти, здатної гідно відповідати на геополітичні виклики, які стоять перед сучасною Україною.

Під час проведення уроку дітям розказано про видатних діячів Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки та актуальні проблеми сучасної історії України, пов’язані з питаннями єдності української нації.

На Уроці дітям необхідно говорити про те, що ми повинні зробити, щоб не повторити власні помилки початку XX століття, потрібно усвідомити, що ризик втрати державності сьогодні не менший ніж 100 років тому. Тим більше, схожості подій не можна не помітити. Немає сьогодні більш повчального уроку для нинішніх політиків, ніж коротка історія Української держави на початку минулого століття. Ми зобов’язані пам’ятати, що відразу після проголошення Україною незалежності в 1917 році, на Донбасі та Слобожанщині стали з’являтися озброєні емісари, які проводили установчі з’їзди і формували протидержавні утворення зі столицею в Харкові.

Особливо примітно, що і тоді, на початку ХХ століття, Радянська Росія намагалася переконати світ, що в Україні йде громадянська війна. Зайнявши схід України, Червона армія перейшла в активний наступ. Січень щедрий на події історії нашої столиці. У ці самі дні в січні 1918 року Червона Армія 4 дні поспіль безперервно розстрілювала центр Києва з артилерійської зброї.

День Соборності – це не просто привід відзначати чергову дату. У нашій історії є як приклади, так і помилки, які ми сьогодні повинні уважно вивчати. У дітей не має бути сумнівів, що Україна стане незалежною і неподільною, але від нас усіх сьогодні залежить, коли це станеться і яка ціна буде заплачена.

Обов’язково треба дати дітям усвідомити, що незалежно від регіону їхнього походження, належності до церкви або яким-небудь політичним проектам минулого ми всі повинні стати частиною української політичної нації. Діти повинні зрозуміти, що у нас є своя державність, свої національні інтереси і своя дивовижна, але трагічна історія.

При підготовці заходу використано матеріали історичної довідки, підготовленої Українським інститутом національної пам’яті.

Майстер-класи, присвячені Дню Соборності та Свободи України, проведено керівниками гуртків „Оригамі” та „Виготовлення сувенірів”.

Заходи проведено з дотриманням вимог постанови КМУ від 09.12.2020 №1236 „Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (зі змінами).

Відеоматеріали про проведення заходів розміщено на сайті ЗОЦНТТУМ у рубриці „Національно-патріотичне виховання”.