Що ми знаємо про Основний закон країни?

admin

День Конституції України — державне свято, історія якого почалася з 1996 року та супроводжувалася довгими обговореннями та дебатами. Цікаво, що Україна, як незалежна держава, прожила без своєї власної Конституції практично п’ять років.

Щороку 28 червня влада та активісти намагаються донести громадянам важливість Конституції України, влаштовуючи багато просвітницьких та патріотичних заходів, виставок, концертів та фестивалів. Традиційно в День Конституції України вулиці прикрашають національними прапорами та патріотичними плакатами. Також лунають урочисті промови, привітання перших осіб держави та лідерів інших країн. Цьогоріч святкування Дня Конституції України є особливим, бо на нашу рідну землю прийшов окупант і веде війну проти України.

Саме за таких обставин педагоги Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді організували та провели цікаві заходи до цієї важливої дати – Дня Конституції України. Зокрема, 24 червня керівник гуртка ,,Паперопластика” Олена ГОРАЛЬ-ТРІЩУК провела виїзне заняття зі своїми вихованцями під назвою ,,Ми будуємо державу!” Діти відвідали Закарпатський обласний музей архітектури та побуту, де з захопленням знайомилися зі звичаями та традиціями наших предків. Опісля вони відвідали відкриття виставки в галерії ,,Ужгород” художниці Марії МИТРИК. З хорошим настроєм та цікавістю розглядали юні митці творчі роботи. З їхніх слів, картини дуже душевні, з легкими нотками кольорів, які дуже зачаровують. Під час екскурсій Олена ГОРАЛЬ-ТРІЩУК також провела майстер-клас з образотворчого мистецтва. На свіжому повітрі та у теплій атмосфері діти з радістю займались творчістю.

Натомість, 28 червня, вихованці нашого закладу та діти вимушених переселенців з різних областей України переглянули документальний фільм ,,Історія Української Конституції”. Цей перегляд організувала завідувач відділу дизайну та декоративно-прикладного мистецтва ЗОЦНТТУМ Оксана ЮРТИН. З фільму юні гуртківці дізналися про те, що наша країна може похвалитися багатовіковою історією конституційного процесу. Бо знаменита Конституція українського гетьмана Пилипа Орлика була опублікована ще на початку XVIII століття – в 1710 році. Документ встановлював права та обов’язки членів Війська запорізького, і за оцінками істориків став однією з перших європейських конституцій Нового часу. Проте конституція Орлика так і не запрацювала. Ще через два століття, з розпадом Російської Імперії, Україна отримала шанс на незалежність, яку спробувала реалізувати в тому числі і прийняттям власного основного закону. Центральна Рада УНР затвердила Конституцію 29 квітня 1918 року. Цей день, на жаль, став останнім днем існування Центральної Ради – вона була повалена Павлом Скоропадським. Його апарат, в свою чергу, опублікував ,,Закон про тимчасовий державний устрій України” – установчий документ, в якому закладалися основи української державності.

З приходом радянської влади конституційний процес в Україні припинився, хоча Конституції УРСР публікувалися в 1919, 1929, 1937 і 1978 роках. Лише розпад Радянського Союзу дозволив нашій державі відновити розробку власного основного закону і затвердити його у 1996 році.

Після перегляду документальної стрічки завідувач організаційно-масового відділу ЗОЦНТТУМ Дмитро СТЕЛЬМАХ розповів цікаві факти з історії прийняття Конституції України. У 1996 році створили спеціальну парламентську комісію під керівництвом депутата Михайла Сироти, якого вважають одним з ,,батьків” Конституції. Розгляд документа у Верховній раді почався 27 червня, а контролював процес особисто тодішній Президент Леонід Кучма. В ту ніч дискусія депутатів тривала 23 годин. 28 червня о 9:20 відбулося голосування народних депутатів України за прийняття Конституції. ,,За” проголосували 315 депутатів; 36 — ,,проти”, 12 ,,утрималися”, 30 – не голосували.

Після ухвалення Конституції парламентарії урочисто внесли до зали синьо-жовтий державний прапор, тоді ж в українському парламенті вперше пролунав національний гімн України. Міжнародне співтовариство Конституцію України назвало однією з найдемократичніших у світі.

Також Дмитро Стельмах розповів, як 22 серпня 2011 року в Києві було презентоване перше видання мініатюрної Конституції України. Автори ідеї пояснили, що задум такого проєкту полягав в тому, аби привернути більше уваги громадян до законодавства. Мініатюрна рукописна книжечка “Конституція України”, розміром 2х3 сантиметри, включає 160 рукописних сторінок, літери висотою не більше 1 міліметра можна читати без окулярів. Її створення зайняло приблизно два місяці.

Історію Конституції України має знати кожен український громадянин, тому що це робить нашу націю сильнішою. Педагоги ЗОЦНТТУМ організували ці дні, так, щоб учні нашого краю та вимушені переселенці з різних областей України усвідомили, наскільки важливим є Конституція. Діти – наше майбутнє, а позашкілля робить усе, щоб виховати в них патріотичність та любов до своєї рідної Землі!